Ciekawe zajęcia

Piramidy gimnastyczne

Film z zajęć

Temat:  Piramidy nie z Egiptu. Proste układy dwójkowe i piramidy wieloosobowe.
Klasa : V
Czas trwania :  45 minut
Miejsce ćwiczeń :  sala gimnastyczna
Sprzęt : materace gimnastyczne
Ilość ćwiczących : 13

Cele ogólne :

CEL KSZTAŁTUJĄCY: uczeń umie wykonać  piramidy dwójkowe, oraz wymyśleć i zaprezentować prosty układ grupowy.
CEL POZNAWCZY: uczeń wie jak przyjąć optymalną postawę przy wykonaniu piramid i jak zachować równowagę.
CEL WYCHOWAWCZY: uczeń potrafi współpracować w parze oraz w grupie.

TOK LEKCJI TREŚĆ WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO- METODYCZNE
CZĘŚĆ WSTĘPNA
Czynności organizacyjne

Zbiórka. Sprawdzenie obecności i gotowości uczniów do zajęć. Przedstawienie tematu

Ustawienie – w szeregu przed prowadzącym.

Zabawa ożywiająca.

Ćwiczenia wszechstronnie przygotowujące do zadań lekcji.

Ćwiczenia w parach:

• P.w. – Twarzą do siebie, chwyt za ręce. Równoczesne wykonywanie obrotów, nie puszczając chwytu.
  • P.w. – siad prosty twarzą do siebie, stopy złączone, chwyt za ręce.  Jeden z ćwiczących wykonuje skłon w przód, drugi pomaga w wykonaniu skłonu pociągając za ręce. Następnie zmiana.
  • P.w. – postawa zasadnicza, ustawienie bokiem do siebie, chwyt za ręce. Równoczesny wykrok w bok wykonując skłon boczny.
  • P.w. -  postawa zasadnicza, rozkrok na szerokość bioder, ustawienie tyłem do siebie, ręce splecione na wysokości łokci. Równoczesne wykonywanie przysiadów.
  • P.w. – stanie na PN, LN w przód, trzymana przez partnera na wysokości bioder, drugi ćwiczący wykonuje to samo. Wolne unoszenie PN w górę.
  • P.w. – leżenie tyłem, głowami skierowanymi do siebie, chwyt za ręce. Uniesienie prostych nóg około 20 cm nad parkiet i przytrzymanie 20sek.
  • P.w. – pierwszy ćwiczący siad rozkroczny z ramionami w bok. Drugi stoi za plecami. Wykonuje przeskoki przez PR, PN, LN, LR.

Uczniowie dobierają się w dwójki  pod względem wzrostu i ciężaru. Każda para staję w dowolnym miejscu na Sali tak by sobie nie przeszkadzać.

Wytrzymanie 10sek. I zmiana strony.

15 powtórzeń.

Unoszenie aż do uczucia lekkiego bólu i przytrzymanie 10sek. Następnie zmiana nogi.

Powtórzenie ćwiczenia 3 razy.

Wykonanie 3 takich obwodów i zmiana ćwiczących.

CZĘŚĆ GŁÓWNA
Wykonanie zadania głównego lekcji.

W parach uczniowie wykonują trzy figury gimnastyczne wskazane przez nauczyciela.

Uczniowie dobrani  w dwie grupy (chłopcy, dziewczęta) wykonują piramidy wymyślone według własnej inwencji. (Figury według własnej inwencji wykonane w grupach dziewczyny, chłopcy.)

Układ gimnastyczny wykonany przez całą klasę z wykorzystaniem poznanych piramid przy wykorzystaniu podkładu muzycznego.

Uczniowie dobrani w pary tworzą czwórki i zabierają jeden materac, ustawiając się na Sali w miejscu wyznaczonym przez nauczyciela. Podczas wykonywanie figur, jedna para ćwiczy, a druga pomaga przy asekuracji

Wymyślenie i przygotowanie piramidy – układu gimnastycznego przez uczniów we współpracy z nauczycielem.

Przygotowanie układu.

Złączenie materacy, uczniowie wykorzystują poznane elementy i pokazują własne układy gimnastyczne z wykorzystaniem podkładu muzycznego.

CZĘŚĆ KOŃCOWA
Podsumowanie lekcji

Podsumowanie dydaktyczno –wychowawcze.

Pożegnanie

Podziękowanie za zaangażowanie uczniów w wykonywanie ćwiczenia.

Wyróżnienie osób, które wykonywały ćwiczenia na wysokim poziomie.