Ciekawe zajęcia

Zajęcia z piłką

Temat: Nauka prowadzenia piłki prostym podbiciem, zewnętrzną i wewnętrzną częścią stopy. Rozgrywki.

Cele główne  lekcji:

1.Umiejętności: nauka prowadzenia piłki

2.  Motoryczność:  rozwijanie cech motorycznych poprzez ćwiczenia specjalistyczne, siła

3.  Wiadomości: Jak zdobywamy siłę, w jaki sposób i przez jakie ćwiczenia?

4.  Akcent wychowawczy :  współpraca w grupie (w szczególności w grupie mieszanej – dzieci starsze i młodsze), przestrzeganie zasad BHP, dyscyplina

Miejsce zajęć:  sala gimnastyczna

Czas trwania:  45 min.

Klasa:  V i I

Przybory i przyrządy: piłki nożne, szarfy

Tok lekcji Zadania szczegółowe Czas

1.Czynności organizacyjno- porządkowe.

2.Motywacja do zajęć.

1. Zbiórka podanie tematu lekcji.

2. Powitanie sportowe i sprawdzenie obecności.

3. Sprawdzenie gotowości do zajęć.

4. Podanie tematu lekcji.

5. Pogadanka na temat „Jak zdobyć siłę”?

3 min
3. Rozgrzewka

1. Zabawa ożywiająca „Berek - Lisek”

2. Gra w łapki w podporze przodem.

3. Walka kogutów w przysiadzie.

4. U. stoją tyłem do siebie, trzymają się za ramiona i wykonują skłony tułowia z pogłębieniem.

5. Siad rozkroczny w parach, u. wykonują skłon tułowia w przód naprzemiennie.

6. U. stoją naprzeciwko siebie i pchają piłkę głową omijając partnera i wracając na swoje miejsce. Zmiana. 7. Marsz w podporze tyłem z piłką na brzuchu.

8. Przeskoki przez przeszkodę.

9. Zabawa „Kałuża” – w 6-cio osobowych zespołach u. stoją na obwodzie koła ograniczonego szarfami, próbują nawzajem wepchnąć się do środka, trzymając się za ręce. Wygrywa osoba, która najmniejszą ilość razy wpadła do kałuży.

15 min
4. Część główna, realizacja zadania głównego

1. Żonglerka piłki w dowolny sposób: udem, stopą, głową.

2. I stacja. Bieg slalomem z piłką lekarską, prowadzenie przed sobą piłki prostym podbiciem, zewnętrzną częścią stopy i wewnętrzną częścią stopy.

3. II stacja. Uczniowie stoją na obwodzie kwadratu, podają lub prowadzą do siebie piłkę lekarską (1kg). Osoba dodatkowa próbuje przechwycić piłkę.

4. III stacja. W odległości 5 m. ustawiony jest pachołek. Zadaniem U. jest poprzez kopnięcie zewnętrzną lub wewnętrzną częścią stopy przewrócenie pachołka. Zespoły liczą ile razy przewróciły pachołek.

5. IV stacja. Ustawiona ławeczka pod kątem do drabinek, u. trzymają piłkę między kostkami i podciągają się na ławeczkach.

6. V stacja. U. stoją na linii, skąd zaczynają prowadzenie prostym podbiciem -–dookoła pachołka, omijając jeszcze dwa ósemką i podanie do partnera, bieg na koniec rzędu.

7. Zabawa drużynowa. Mecz w drużynach mieszanych ( uczniowie kl. V z uczniami z kl. I)

20 min
5. Ćwiczenia uspakajające. 1. Zabawa uspakajająca „Kto zmienił miejsce”. 1 min

6. Czynności organizacyjno- porządkowe.

7.Nastawienie do aktywności pozalekcyjnej.

1. Omówienie zajęć.

2. Omówienie błędów i pochwała.

3. Zebranie sprzętu i pożegnanie grupy.

4. Zachęcenie do ćwiczeń samodzielnych w wolnym czasie.

2 min.