Zasady zdrowego żywienia

Prawidłowe żywienie jest czynnikiem mającym ogromny wpływ na organizm człowieka. Gwarantuje utrzymanie dobrego samopoczucia oraz zdrowia. Nieprawidłowe żywienie po upływie dłuższego czasu doprowadza do:

1.      Pogorszenia stanu zdrowia

2.      Obniżenia sprawności fizycznej i psychicznej

Złe nawyki żywieniowe stają się przyczyną występowania wielu chorób:

1.      Próchnicy zębów

2.      Otyłości

3.      Cukrzycy

4.      Miażdżycy

5.      Chorób serca i naczyń krwionośnych

6.      Nadciśnienia tętniczego

7.      Anoreksji, Bulimii

Czym jest racjonalne żywienie?

Racjonalne żywienie to dostarczenie w odpowiednim czasie odpowiedniej ilości i jakości składników pokarmowych (białek, cukrów, tłuszczy, witamin, składników mineralnych) niezbędnych do harmonijnego rozwoju i funkcjonowania organizmu ludzkiego. Zaleca się spożywanie od 4 do 5 posiłków w ciągu dnia. Badania dowodzą, iż ułatwia to zachowanie zgrabnej sylwetki, chroni nas przed nadmierną konsumpcją, a także pomaga uniknąć wielu groźnych chorób.

Procentowy udział posiłków w ciągu dnia:

Posiłki

4 posiłki

5 posiłków

I Śniadanie

25-30%

II Śniadanie

5-10%

Obiad

35-40%

Podwieczorek

5-10%

Kolacja

25-30%

15-20%

Nie ma wiele przesady w stwierdzeniu, że jesteś tym - co jesz. Dlatego, aby czuć się dobrze i wyglądać pięknie przez lata – należy jeść mądrze. Pamiętaj, że każda, nawet mała zmiana na lepsze jest pożyteczna. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad może Ci pomóc.

1.      Pij dużo napojów: Codziennie powinno się wypijać co najmniej 2 litry płynów. Najlepiej nadają się: woda mineralna, herbaty ziołowe i niesłodzone soki owocowe.

2.      Zmniejsz ilość spożywanych tłuszczy. Zaleca się zmniejszenie ilości spożywanych tłuszczy. Dziennie nie powinno się przekraczać 60 gram tłuszczy.

3.      Zmniejsz ilość spożywanych mięs. Spożywanie mięsa dwa razy w tygodniu w zupełności wystarczy, aby pokryć zapotrzebowanie na żelazo. Zaleca się przyrządzanie chudych mięs, takich jak cielęcina, mięso z kurczaka czy indyka.

4.      Jedz dużo warzyw i owoców. Zalecane jest spożywanie 5 porcji warzyw lub owoców rozłożonych w ciągu dnia. W ten sposób organizm zostaje zaopatrywany w cenne witaminy i substancje mineralne oraz wspomagające zdrowie drugorzędne substancje roślinne.

5.      Jedz ryby dwa razy w tygodniu. Regularne spożywanie ryb jest szczególnie zalecane ze względu na zawarte w nich wysokowartościowe białko, wielokrotnie nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3) oraz witaminę D    oraz B12. Poza tym ryby morskie zawierają cenny dla zdrowia jod.

6.      Jedz dużo produktów pełno zbożowych. Produkty z białej mąki czy oczyszczony ryż należy zastąpić produktami z pełnego ziarna. Wskazane są kasze, płatki owsiane, brązowy ryż, sezam.

7.      Unikaj soli. Sól jest składnikiem wielu przetworzonych produktów spożywczych dlatego należy pamiętać, że jest jej sporo w wędlinach, konserwach, oraz innych gotowych produktach.

8.      Jedz zdrowe tłuszcze i oleje. Zaleca się stosowanie tłuszczy i olejów pochodzenia roślinnego, bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe np. oliwy z oliwek.

9.      Oszczędnie ze słodyczami oraz posiłkami typu fast food. Przekąski słodkie i słone, chipsy, napoje gazowane, dania gotowe sporządzane na szybko, czyli produkty wysoko przetworzone nie mogą stać się podstawą naszego żywienia.

10.  Rozkoszuj się smakiem. Ważna zasadą jest czerpanie przyjemności z jedzenia bądź jego przyrządzania. Osoby przestrzegające zasad zdrowego odżywiania mogą pozwolić sobie od czasu do czasu na chwile zapomnienia.