INSTRUKCJA
POSTĘPOWANIA Z DOKUMENTACJĄ PROCESU
DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZO- OPIEKUŃCZEGO
ORAZ ZASADY JEJ PROWADZENIA
W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W SŁOBITACH
2011
Podstawa prawna:
prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej
i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji ( Dz. U. z 2003 r. Nr 107, poz. 1003).
ROZDZIAŁ I
Postanowienia ogólne
§ 1
opiekuńczego w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Słobitach”, zwana dalej instrukcją, określa rodzaj dokumentacji prowadzonej w przedszkolu i szkole, zasady jej przechowywania, udostępniania, zakres odpowiedzialności za jej prowadzenie
i archiwizowanie. Instrukcja określa techniki prowadzenia poszczególnych rodzajów dokumentacji oraz wykaz umieszczanych w nich zapisów.
ROZDZIAŁ II
Rodzaje dokumentacji nauczania, wychowania i opieki obowiązujące w szkole
§ 2
1) Księga ewidencji;
2) Księga uczniów;
3) Arkusze ocen;
4) Dziennik zajęć oddziału przedszkolnego;
5) Dziennik lekcyjny, odrębny dla każdego oddziału;
6) Dziennik zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, korekcyjno-kompensacyjnych
i specjalistycznych, itp.;
7) Dziennik nauczania indywidualnego( w miarę potrzeb);
8) Dziennik zajęć rewalidacyjno-wychowawczych;
9) Dziennik biblioteki szkolnej;
10) Dziennik zajęć w świetlicy;
11) Dziennik zajęć i czynności nauczyciela, określonych w art. 42 ust. 2 KN ;
12) Dziennik zajęć pozalekcyjnych (kół zainteresowań).
przygotowania przedszkolnego i szkolnego przez dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły. W Księdze ewidencji odnotowuje się corocznie informacje o spełnianiu obowiązku szkolnego w tej lub innej szkole, informacje o spełnianiu obowiązku szkolnego poza szkołą na podstawie zezwolenia wydanego przez dyrektora szkoły oraz o odroczeniu spełniania obowiązku szkolnego ze wskazaniem decyzji, na podstawie której nastąpiło odroczenie. Wpisy do Księgi uczniów dokonywane są na podstawie wykazu sporządzonego przez organ prowadzący lub dowodu osobistego rodziców/prawnych opiekunów.
indywidualnych dotyczących klasyfikowania, promowania i ukończenia szkoły oraz osiągnięć ucznia, wyrażone w skali określonej w rozporządzeniu MEN o ocenianiu, promowaniu i klasyfikowaniu uczniów w publicznych szkołach. Arkusze ocen prowadzone są osobno dla każdego ucznia;
poszczególnych latach szkolnych. Dokumentuje bieżącą pracę nauczyciela i osiągnięcia uczniów. Stanowi dowód obecności nauczyciela w pracy oraz obecności uczniów;
dokument służący do rejestrowania przebiegu zajęć, tematyki zajęć i obecności uczniów. Prowadzony jest dla grup, do których kierowana jest określona forma pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
ROZDZIAŁ III
Tworzenie i przechowywanie dokumentacji pedagogicznej kategorii archiwalnej B -50
§ 3
Księga ewidencji
którym mowa wart. 14 ust. 3 ustawy, i obowiązkowi szkolnemu, zamieszkałych w obwodzie szkoły.
a) przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego, w tym o przedszkolu za granicą lub przy przedstawicielstwie dyplomatycznym innego państwa w Polsce, albo miejscu realizacji zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, o których mowa w przepisach w sprawie zasad organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim, w którym dziecko spełnia obowiązek, o którym mowa w art. 14 ust. 3 ustawy,
b) spełnianiu przez dziecko obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 3 ustawy, poza przedszkolem, oddziałem przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub inną formą wychowania przedszkolnego, ze wskazaniem zezwolenia dyrektora przedszkola lub szkoły podstawowej, na podstawie którego dziecko spełnia obowiązek, o którym mowa w art. 14 ust. 3 ustawy, w tej formie,
c) objęciu dziecka w wieku powyżej 6 lat, posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia
specjalnego, wychowaniem przedszkolnym, ze wskazaniem tego orzeczenia,
d) szkole, w tym o szkole za granicą lub przy przedstawicielstwie dyplomatycznym innego państwa w Polsce, albo miejscu realizacji zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, o których mowa w przepisach wymienionych w lit. a, w którym dziecko spełnia obowiązek szkolny,
e) spełnianiu przez dziecko obowiązku szkolnego poza szkołą, ze wskazaniem zezwolenia dyrektora szkoły podstawowej, na podstawie którego dziecko spełnia obowiązek szkolny poza szkołą,
f) odroczeniu rozpoczęcia spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego, ze wskazaniem decyzji dyrektora szkoły podstawowej, na podstawie której nastąpiło odroczenie.
§ 4
Księga uczniów
możliwości dokonywania wpisów przekazuje do szkolnego archiwum dokumentów sekretarz szkoły.
zamiast numeru PESEL serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.
dokumentami źródłowymi i ochronę dokumentu odpowiedzialność służbową i karną ponosi sekretarz szkoły.
§ 5
Arkusze ocen
arkusza ocen ucznia określają odrębne przepisy.
września roku szkolnego, w którym uczeń został przyjęty do szkoły.
brzmieniu), a wychowawcy klas kończących tworzą kolumnę (jeśli jej nie ma w arkuszu) „oceny końcowe", w której wpisują oceny końcowe z wszystkich przedmiotów realizowanych w planie nauczania danej klasy.
sprawdzających i poprawkowych. Wynik egzaminu odnotowuje wychowawca klasy w arkuszu ocen we właściwej rubryce.
sporządzone komputerowo i podpisane przez wychowawcę klasy, można dołączyć do arkusza ocen ucznia, co jest równoznaczne z wpisem do arkusza ocen.
duplikatu świadectwa, udzielenia zezwolenia na indywidualny program lub tok nauki, wydłużenie etapu edukacyjnego oraz sporządzeniu odpisu arkusza ocen.
dokonuje sekretarz szkoły. Pozostałe wpisy dokonuje wychowawca klasy.
ucznia.
§ 6
Księga arkuszy ocen
1) w szkole dla dzieci :
„Księga zawiera:
1) ...................... arkuszy ocen uczniów, którzy ukończyli szkołę,
(podać liczbę)
2) ...................... arkuszy ocen uczniów, którzy z różnych przyczyn opuścili szkołę.",
(podać liczbę)
Adnotację na końcu księgi arkuszy ocen opatruje się pieczęcią szkoły oraz pieczątką i podpisem dyrektora szkoły.
5. Oprawioną księgę arkuszy ocen przekazuje się archiwum akt.
§ 7
Sprostowania błędów w księdze uczniów, ewidencji uczniów i arkuszu ocen ucznia dokonuje dyrektor szkoły lub osoba upoważniona na piśmie do tych czynności (zarządzenie dyrektora szkoły nr 2/2009/2010 z dnia 1 września 2009r.).
§ 8
Sprostowanie błędu i oczywistej pomyłki dokonuje się przez skreślenie kolorem czerwonym
nieprawidłowych wyrazów i czytelne wpisanie kolorem czerwonym nad skreślonymi wyrazami właściwych danych oraz wpisanie daty i złożenie czytelnego podpisu przez osobę dokonująca sprostowania.
§ 9
Wpisów w księdze ewidencji, w księdze uczniów oraz w księdze wychowanków dokonuje się na podstawie dowodów osobistych lub innych dokumentów tożsamości rodziców (prawnych opiekunów) lub aktu urodzenia do odpowiedniej księgi oraz informacji przekazanych przez organ gminy lub dyrektora innej szkoły.
ROZDZIAŁ IV
Tworzenie i przechowywanie dokumentacji pedagogicznej kategorii
archiwalnej B -5
§ 10
Dzienniki lekcyjne
Dziennik lekcyjny zakłada się dla każdego oddziału.
Dzienniki przechowywane są w pokoju nauczycielskim.
1. Okładka.
a) Na zewnętrznej stronie okładki wychowawca wpisuje datę aktualnego roku szkolnego
i klasę.
b) Na wewnętrznej stronie listę uczniów w porządku alfabetycznym. Lista obecności zawiera
nazwisko i imię/imiona ucznia.
a) Wychowawca wypełnia miejsca wykropkowane:
„Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Słobitach
Słobity 3, 14-405 Wilczęta
Województwo: warmińsko-mazurskie , powiat - braniewski, miasto/gmina - Wilczęta”.
b) Wpisuje czytelnie Samorząd klasowy, Radę klasową rodziców, swoje imię i nazwisko z tytułem naukowym.
c) Sprawdza czy sekretariat opatrzył kartę tytułową pieczątką szkoły.
a) Wychowawca klasy wpisuje do dziennika nazwy programów ze szkolnego zestawu programów nauczania wraz z imieniem, nazwiskiem i tytułem naukowym nauczyciela prowadzącego zajęcia.
b) W klasach I – III w dziale „Wymagania edukacyjne” wychowawca wpisuje: Wymagania edukacyjne są zamieszczone w teczce wychowawcy”
Uzupełnianie planów zajęć dydaktycznych musi zawierać datę wprowadzenia i zmiany planu
Osoba prowadząca wycieczkę jest zobowiązana do wpisania celu wyjazdu. Karty wycieczki wraz z rozliczeniem, jeśli uczniowie wpłacają na nią pieniądze, należy przechowywać w teczce wychowawcy (kserokopia), a oryginał przekazujemy dyrektorowi przez sekretariat. Zgody rodziców na udział dziecka w wycieczce czy wyjeździe klasowym należy przechowywać w teczce wychowawcy.
Wychowawca wpisuje informacje o poszczególnych wydarzeniach i uroczystościach,
w których klasa brała udział
Wszelkie informacje dotyczące danych osobowych zbiera wychowawca klasy, który odpowiada za ich zgodność z danymi osobowymi znajdującymi się w dowodach osobistych rodziców uczniów. Wpisujemy dane teleadresowe, przynależność do obwodu szkoły, w przypadku dzieci z poza rejonu informacja o szkole, do której należy obwodowo, pesel ucznia. Wszystkie w/w dane należy wpisać do 15 września.
(Przykład: Jeśli w klasie jest 24 uczniów w tym 2 nie uczęszcza na religię, zgodnie z deklaracją rodziców, nauczyciel religii przyjmuje jako stan klasy liczbę 22).
a) W klasach I – III:
- osiągnięcia uczniów ocenia się wpisując: 1,2,3,4,5,6, także oceny z religii mają taki zapis
dokument wypisany komputerowo należy wkleić lub wpiąć zszywaczem.
b) w klasach IV – VI
- należy zapisywać jako cyfry (1, 2, 3, 4, 5, 6, gdzie 6 jest oceną najwyższą), dopuszcza się zapisywanie tzw. plusów i minusów przy ocenach cząstkowych. Wyjątkiem są oceny z zachowania, które zapisuje się używając nazw: naganne, nieodpowiednie, poprawne, dobre, bardzo dobre, wzorowe.
- każda ocena cząstkowa błędnie wpisana musi zostać przekreślona, a na dole strony znajduje się dopisek:„pozycja nr ...... zmieniona na ....” wraz z podpisem nauczyciela.
- z przedmiotów wpisuje się używając pełnych nazw: niedostateczny, dopuszczający, dostateczny, dobry, bardzo dobry, celujący. Nie wolno stosować tzw. plusów
i minusów. Nie wolno wpisywać ocen wielkimi literami. Wpisujemy oceny wyrównując do lewej krawędzi kolumny (nie wolno wyśrodkowywać).
- oceny semestralne z zachowania wpisujemy używając pełnych nazw: naganne, nieodpowiednie, poprawne, dobre, bardzo dobre, wzorowe. Nie wolno wpisywać ocen wielkimi literami. Wpisujemy oceny wyrównując do lewej krawędzi kolumny (nie wolno wyśrodkowywać).
- błędnie wpisaną ocenę semestralną należy przekreślić, wpisać poprawną ocenę używając koloru czerwonego, obok postawić parafkę (nie w kolorze czerwonym).
- z przedmiotów wpisujemy w pełnym brzmieniu: niedostateczny, dopuszczający, dostateczny, dobry, bardzo dobry, celujący. Nie wolno stosować plusów i minusów. Nie wolno wpisywać ocen wielkimi literami. Wpisujemy oceny wyrównując do lewej krawędzi kolumny (nie wolno wyśrodkowywać).
- z zachowania wpisujemy w pełnym brzmieniu: naganne, nieodpowiednie, poprawne, dobre, bardzo dobre, wzorowe. Nie wolno wpisywać ocen wielkimi literami. Wpisujemy oceny wyrównując do lewej krawędzi kolumny (nie wolno wyśrodkowywać).
- błędnie wpisaną ocenę roczną należy przekreślić, wpisać poprawną ocenę używając koloru czerwonego, obok postawić parafkę (nie w kolorze czerwonym). Ocen nie wolno wymazywać, wpisywać ołówkiem ani używać korektora.
Po każdym semestrze obliczamy średnią ocen i średnią frekwencję klasy. (Wypełnianie danych statystycznych patrz. Kontroli okresowej podlegają, pkt.b)
13. Po zakończeniu roku szkolnego wychowawca podkreśla każdą kartkę w dzienniku kreską, poziomą i pisze: Rok szkolny …........... zakończono na numerze …............ Pod każdym zapisem składa swój podpis.
§ 11
Dziennik zajęć przedszkola
1. Dziennik zajęć przedszkola zakłada się dla każdego oddziału.
czytelnie i terminowo.
§ 12
Dziennik zajęć i czynności nauczyciela, zgodnie z art. 42 KN ust. 2 pkt 2 .
a) szczegółową dokumentację prowadzonych zajęć wraz z wykazem obecności uczniów na
zajęciach,
b) zestawienia półroczne zrealizowanych zajęć wraz z analizą ilościową,
c) wnioski i wyniki z ewaluacji własnej,
3. Dzienniki przechowywane są w pokoju nauczycielskim.
4. Za prowadzenie dziennika odpowiada nauczyciel.
§ 13
Dziennik zajęć w świetlicy.
imiona i nazwiska uczniów korzystających ze świetlicy oraz klasę, do której uczęszczają, a także tematy przeprowadzonych zajęć. W dzienniku odnotowuje się obecność uczniów na poszczególnych godzinach zajęć. Przeprowadzenie zajęć wychowawca świetlicy potwierdza podpisem.
§ 14
Dziennik zajęć dydaktyczno – wyrównawczych i specjalistycznych
nazwiska i imiona uczniów, indywidualny program zajęć z uczniem a w przypadku zajęć grupowych –program pracy grupy, tematy przeprowadzonych zajęć, ocenę postępów
i wnioski dotyczące dalszej pracy, oraz odnotowuje się obecność uczniów na zajęciach.
wskazanym miejscu przez dyrektora szkoły.
§ 15
tematy przeprowadzonych zajęć. W dzienniku odnotowuje się statystykę wypożyczeń. Przeprowadzenie zajęć w bibliotece potwierdza podpisem.
ROZDZIAŁ V
Obieg dokumentacji pedagogicznej w szkole, sprostowanie błędów
§ 16
przygotowuje sekretarz szkoły.
doraźnych – o przerwaniu nauki, zwolnieniu z zajęć, przeniesieniu do innej szkoły,
a także po klasyfikacji rocznej zwraca je do sekretariatu. Wypełnione arkusze ocen należy zwrócić do sekretariatu najpóźniej w ciągu trzech dni od posiedzenia klasyfikacyjnej rady pedagogicznej.
programów, danych osobowych ucznia i rodzica dokonuje się najpóźniej w terminie 15 dni od rozpoczęcia zajęć dydaktycznych.
nauczycielskiego, a po skończonych zajęciach bezzwłocznie dostarcza na to samo miejsce. Obowiązek ten nie dotyczy Dziennika Nauczyciela. Nauczyciel posługujący się w dokumentowaniu pracy Dziennikiem Nauczyciela umieszcza dziennik w pokoju nauczycielskim na zakończenie pracy w danym dniu.
przypadkach zgodę na to wydaje dyrektor szkoły. Zakaz ten nie dotyczy dzienników nauczania indywidualnego – nauczyciel prowadzący zajęcia w miejscu zamieszkania lub przebywania ucznia ma prawo posługiwać się dziennikiem w miejscu prowadzenia zajęć. Za jego przenoszenie i zabezpieczenie w drodze na zajęcia odpowiada nauczyciel.
przewodniczący właściwej komisji do sekretariatu szkoły bezpośrednio po zakończeniu egzaminu lub sprawdzianu.
dydaktyczną, wychowawczą i działalność opiekuńczą dokonuje osoba, która taki błąd lub omyłkę popełniała lub dyrektor szkoły albo osoba przez niego upoważniona na piśmie do dokonywania sprostowania.
czerwonym nieprawidłowych wyrazów i czytelne wpisanie kolorem czerwonym nad skreślonymi wyrazami właściwych danych oraz wpisanie daty i złożenie czytelnego podpisu przez osobę dokonującą sprostowania.
ROZDZIAŁ VI
Postępowanie w przypadku utraty lub zniszczenia dokumentacji
§ 17
komisji, termin rozpoczęcia i zakończenia prac komisji, opis zniszczonej dokumentacji przebiegu nauczania oraz podstawę, na jakiej dokonano jej odtworzenia. Do protokołu dołącza się spisane zeznania świadków. Protokół podpisują wszyscy członkowie komisji.
ROZDZIAŁ VII
Udostępnianie dokumentacji i ochrona danych osobowych
§ 18
urodzenia, imiona i nazwisko rodziców (prawnych opiekunów) oraz adres zamieszkania i numery telefonów do domu lub do pracy obejmuje dzienniki lekcyjne
i jest dostępny wszystkim nauczycielom zatrudnionym w szkole oraz praktykantom, odbywającym w niej praktyki pedagogiczne. Przechowywany jest w pokoju nauczycielskim w specjalnie przeznaczonej do tego celu szafce. Nie mają do niej dostępu ani uczniowie, ani ich rodzice, jak również pozostali pracownicy szkoły, poza sekretarzem szkoły, który po zakończonym roku szkolnym przekazuje je do składnicy akt;
PESEL, adres zamieszkania, numer telefonu oraz imiona i nazwisko rodziców, dostępny jest dyrektorowi szkoły, jego zastępcy i sekretarzowi szkoły. Dane te przedstawione są w wersji papierowej w postaci deklaracji, składanej przez ucznia, które następnie wprowadzane są za pomocą programu HERMES do systemu informatycznego i przesyłane do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku w celu przetwarzania ich dla potrzeb sprawdzianu. Dostęp do nich jest możliwy po wprowadzeniu odpowiedniego identyfikatora i hasła użytkownika, nadanych przez OKE w Gdańsku.
zobowiązane do przestrzegania zasad udostępniania dokumentacji nauczania, wychowania i opieki podmiotom według zasad:
nadzorującego szkołę w celach kontrolnych;
organu prowadzącego szkołę oraz organu nadzorującego w czasie wizytacji lub w sytuacjach interwencyjnych, a także NIK i MEN w celu przeprowadzenia odpowiednich kontroli;
ROZDZIAŁ VIII
Postanowienia końcowe
§ 19
Pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Słobitach są zobowiązani do zapoznania się z niniejszym dokumentem i stosowania się do zapisów.
§ 20
Zmiany w dokumencie wprowadza się na zasadach takich samych zasadach jakie obowiązują przy jego opracowaniu .
Przedstawiono Radzie Pedagogicznej w dniu 5 stycznia 2012 roku